Kağıthane'de "En Çok Kadınla Yaprak Dolma Sarma" rekoru kırıldı

İSTANBUL (İHA) -  Serdal Altıntepe  17 Kasım 2016 Perşembe, 13:58

Kağıthane'de "En Çok Kadınla Yaprak Dolma Sarma" rekoru kırıldı 
- Kağıthane'de 300 kadın Komşuluk Günü'nde yaprak sararak rekor kırdı

 

Kağıthane'de 17 Kasım Dünya Komşuluk Günü sebebiyle "En Çok Kadınla Yaprak Dolma Sarma" rekoru kırıldı. Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç'ın da kadınların yardımıyla yaprak dolma sarması renkli görüntüler oluşturdu. 

2017 yılını "Kağıthane Komşuluk Yılı" ilan etmeye hazırlanan Kağıthane Belediyesi, 17 Kasım Dünya Komşuluk Günü sebebiyle "En Çok Kadınla Yaprak Dolma Sarma" rekorunu 300 kadının katılımıyla kırdı. Etkinlik, Kağıthane'de komşuluk ilişkilerini geliştirmek ve kent kültürünün etkisiyle zayıflayan komşuluk bağlarını yeniden canlandırmak amacıyla Kağıthane Belediyesi Kent Konseyi tarafından düzenlendi. Etkinliğe, Kağıthane Kaymakamı Hasan Göç, Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç ve eşi Fatma Kılıç, rekoru gerçekleştiren kadınlar ve çocukları katıldı. Etkinlik kadınlara eldiven, yaprak ve dolma içlerinin dağıtımıyla başladı. Kimi kadınlar yapraklarını kalem gibi sararken kimileri de yaprakları ince sarmakta zor anlar yaşadı. Yaprakların sarılmasının ardından 300 kadının emeğiyle bir araya gelen yapraklar "Komşuluk Tenceresi"nde toplandı.

Başkan Kılıç da yaprak sardı
Tencerenin başına gelen Kaymakam Göç ve Başkan Kılıç'ın kadınların yardımlarıyla yaprak sarmaya çalışması renkli görüntüler oluşturdu. Daha sonra onlarca kadının sardığı yapraklar Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Dünya Kadın Rekorları, Rekor Tescil ve Hakem Heyeti tarafından tescil edildi. Ardından Prof. Dr. Kural ve Başkan Kılıç 300 kadının kırdığı yaprak dolma sarma rekorunun tescil imzalarını attı. Sarılan yapraklar ise komşuluk tenceresinde pişirildikten sonra Kağıthane Belediyesi Aş Evi'ne gönderilerek ihtiyaç sahiplerine ulaştırılacak ve yeni komşulukların başlamasına vesile olacak.

"Gerçekten hanımefendilerin işleri zor"
Komşuluk Günü'nde komşuları bir araya getiren bir etkinlik yapmak istediklerini belirten Kağıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, "En çok dolmayı en çok komşu bir aradayken komşuluk günü münasebetiyle sarıyoruz. Bize de komşu olarak dolma sarma görevi düştü, alışıyoruz. Ben bu sardığımı özellikle büyük yaptım. Çünkü herkes farklı boyda, ölçülerde dolmayı görmek ister. Gerçekten hanımefendilerin işleri zor hem beylere yardımcı oluyorlar hem çocukların her türlü ihtiyacını görüyorlar hem ev işleri büyük bir zorluk içerisinde bulunuyorlar. Ne kadar zor işlerle uğraştıklarını bir kere daha görmüş olduk. Sarma geçekten zevkli ben ev işlerini severim zamanım olmadığı için yardımcı olamıyorum eşime ama keşke zam anımız olsa yardımcı olsak. Ütü yapmayı, dikiş dikmeyi severim ama ev işlerine yardımcı olamadığım gibi eşim dışarıdaki bizim işlerimize yardımcı oluyor " dedi.

"Eskiden biz hep komşularla birlikte sarma sarardık, şimdi onlar yok"
Yaprak sarma rekoruna katılan Gülten Ulucan, "Eski komşuluklarımızı hatırladığımız için çok mutluyum. Çünkü eskiden biz hep komşularla birlikte sarma sarardık, beraber tatlı yapardık şimdi onlar yok. Biz sokağımız da yine komşuluk ilişkilerini yürütüyoruz. Şu anda da burada olmaktan çok memnunum. İnce sarabilmek için yaprağın büyük olması lazım, küçük olursa olmaz, içini de az olarak koyarsın, kalem gibi sararsın" diye konuştu.

"Komşuluğumuzu pekiştirmek için burada bulunuyoruz"
Etkinliğe katılarak eski komşuluklarını hatırladığını söyleyen Nuriye Gümüş, "Arkadaşlarımızla komşuluğumuzu pekiştirmek için burada bulunuyoruz. Eskiden evler bitişikti, her dolma sardığımızda komşumuz duyar çağırmadan gelirdi. Toplanır, beraber sarar, pişirir ve çayımızla, pastamızla, böreğimizle yerdik. Yaprak küçük ve ince olursa daha güzel olur. İçini az koyarak ve büyükse küçülterek yaprağı güzel sarabiliriz" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Instagram