Kağıthane'de 'Dünya Çevre Günü’nde dünya rekoru kırıldı

5 Haziran Dünya Çevre Günü kapsamında Kâğıthane Belediyesi tarafından düzenlenen etkinlikte yeni bir dünya rekoru kırıldı. Kâğıthaneli 322 çocuk Dünya Çevre Günü temalı Karagöz-Hacivat oyununu hep birlikte izleyerek dünyada en çok çocukla Karagöz-Hacivat Oyunu izleme rekoru kırdı.

Kâğıthane Belediyesi geleneksel ramazan etkinlikleri kapsamında Hasbahçe Mesire Alanı'nda düzenlenen etkinlikte, çocuklarda çevre bilincinin oluşması amacıyla temizlik, doğa sevgisi ve geri dönüşüm konularını işleyen Karagöz-Hacivat oyunu sahnelendi. Programda ayrıca bir de rekor denemesi yapıldı. Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Rekor Tescil ve Hakem Heyetince tek tek sayılarak tescil edilen 322 çocuk, dünyada en çok çocukla Karagöz-Hacivat Oyunu izleme rekoru kırdı.Rekor, Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Rekor Tescil ve Hakem Heyetince tescil edildi.

Oyunu aileleriyle birlikte izlemeye gelen çocuklar eğlenirken aynı zamanda çevrenin korunması konusunda bilinçlendirildi. Oyunda çocuklara teatral olarak cam, plastik ve metallerin geri dönüşüme kazandırılmadığı takdirde doğaya vereceği zararlar Karagöz Hacivat oyununa özel esprili bir dille anlatıldı.

ÇOCUKLAR ÇEVREYİ KORUMA KONUSUNDA BİLİNÇLENDİ

Kardeşi ile birlikte etkinliğe katılan Eylül Öztürk, “Çevre temizliğini öğrendim. Çöpleri yerlere ve sokaklara değil, çöp kuytularına atmalıyız” derken, Muhammet Emin Demir, camları, metalleri ve plastikleri geri dönüşüm kutusuna atılması gerektiğini dile getirdi.

Arda Efe Öztürk, Karagöz ve Hacivat tiyatrosundan çevreyi korumanın önemini öğrendiğini ifade ederken, etkinliğin kendisine çok şey kattığını belirten Zeynep Sude Aydoğdu, tiyatro oyunuyla hem geri dönüşümün önemini hem de geri dönüşüm maddelerini öğrendiğini kaydetti.

“ÇEVREMİZE SAHİP ÇIKACAĞIZ”

Programın sonunda bir konuşma yapan Kâğıthane Belediye Başkanı Fazlı Kılıç, ''Geri dönüşüm çalışması içerisinde bulunarak sahip çıkacağız” dedi.

http://www.hurriyet.com.tr/kagithanede-dunya-cevre-gununde-dunya-rekoru-40480200

Facebook Twitter Instagram