Dünyanın En Büyük Sevgi Battaniyesi Rekoru 785,5m2 olarak Kırıldı 

ISPARTA'DA, ANNELER GÜNÜN'DE ELELE  YARDIMLAŞMA DERNEĞİ TARAFINDAN SEVGİ BATTANİYELERİ PROJESİ KAPSAMINDA ÖRÜLEN BATTANİYELER BİR ARAYA GETİRİLEREK DÜNYANIN EN BÜYÜK SEVGİ BATTANİYESİ REKORU KIRILDI  

Isparta'da Anneler Gününde,  Elele Derneği tarafından yüzlerce kadının katılımıyla Dünyanın En Büyük Sevgi Battaniyesi rekoru kırıldıSevgi Battaniyeleri Projesi kapsamında dernek,  rekor kırmak için çalışmalara üç ay önce başladı.  300'den fazla  kadın, dünyanın en büyük battaniye rekorunu kırmak için battaniye ördü.

785 BUÇUK METREKARE

Rekor denemesi için  Anneler Günü'nün olduğu 8 Mayıs tarihi seçildi. Isparta Atatürk Stadyumu'nda gerçekleştirilen rekor denemesinde örülen battaniyeler birbirine eklendi ve   battaniye yeşil sahaya serildi. Dünya Kadın Rekorları Yetkilisi Aydın Türkgücü ve Dünya Kadın Rekorları Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Orhan Kural tarafından, serilen battaniye 785.5 metrekare olarak ölçüldü ve tescil edildi.  

BATTANİYE BAŞINDA HALAY ÇEKTİLER

Ardından rekor denemesine katılan kadınlar dev battaniye önünde fotoğraf çektirip, el ele halay çekip eğlendiler. Battaniye etrafında toplananların üzerine gül yaprakları serpiştirildi ve gül suyu sıkıldı. Plaket takdimi  sonrasında da rekor belgesi Vali Vekili Fevzi Güneş, Vali Vahdettin Özkan'ın eşi Ruhan Özkan,  Dünya Kadın Rekorları Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Orhan Kural,  El Ele Dernek Başkanı Canan Aydın,  Dünya Kadın Rekorları Yetkilisi Aydın Türkgücü tarafından imzalandı.

KENDİ SEVGİLERİNİ KATTILAR

Rekor denemesine büyük destek veren Vali Vahdettin Özkan'ın eşi Ruhan Özkan,  bu rekorun çok anlamlı olduğunu belirterek "Biz de bu anlamlı güne şahit olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Yuvalarımıza dağıtılacak olan sevgi battaniyelerini kendi sevgisini katarak ören Isparta'nın hanımefendileri ve rekorun kırılmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum"  diye konuştu.  

SEVGİYLE ÖRDÜK

Isparta El Ele Derneği Başkanı  Canan Aydın tüm Annelerin gününü kutlayarak“ Bunlar sevgi battaniyeleri bizler tüm çocukların annesiyiz diye yola çıktık. Bu sevgiyle bu battaniyeleri ördük. Tüm yaşlılarımızın üzerlerine örtsün diye ördük. Bu bizim için anlamı bir rekor. Çok büyük bir projeydi 785.5 metrekarelik bu rekorun dünya kadın rekorları arasına girdiği için çok mutluyuz. " dedi.  

AMACIMIZ KADINLARI YARIŞTIRMAK DEĞİL

Dünya Kadın Rekorları Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Orhan Kural da "  Bugün özel bir gün. Bu hanımlar bu battaniyeleri kendi çocukları için yapmadılar. Bunlar yaşlılar yurdundaki yaşlılara da ulaşacak. Bunlar sevgi battaniyesi. Onları düşündüler. Bizim zaten süt annelik komşu annelik gibi kavramlarımız var. Çok mutluyum anlamlı bir gün. Bunlar belki de artan yünlerle yapıldı, değerlendirildi. Tüketilmedi üretildi. Buradaki  yaşlılar sevindiriliyor Bugün belki çok yalnızlar üzülüyorlar. Onları sevindiriyoruz. Kadınları yarıştırmıyoruz. aynı amaç uğruna beraber çalıştırıyoruz. Hep güzel işleri destekliyoruz. Rekor atmosferinde bir araya geliyorlar." diye konuştu.

Rekor denemesi sonunda halk oyunları gösterisi sunuldu. Katılımcılara Isparta'nın yöresel yemekleri ikram edildi. Örülen battaniyeler, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nca  sevgi evlerinde kalan çocuklara ve yaşlı bakım merkezlerinde kalan yaşlılara dağıtılacak. FERHAT KAYA_ISPARTA (İHA)

Facebook Twitter Instagram