20 Kasım Cuma Dünya Çocuk Hakları Gününde,

Dünyanın En Uzun Çocuk Hakları Pankartı  Rekoru Kırıldı

20 Kasım 2015 Dünya Çocuk Hakları günü kapsamında Esenler Belediyesi öncülüğünde,  Esenler Gençlik ve Bilgi Evleri öğrencileri ve İlçe Milli Eğitime bağlı okullardaki 1.000 Çocuk sokakta, parkta, okullarında kısaca yaşam alanlarının her alanında olmasını istedikleri her şeyi 400 metre uzunluğundaki pankarta yazarak Dünyanın En Uzun Çocuk Hakları Pankartı Rekorunu kırdılar.

Çocukların taleplerinin çocuklar hakkında kanun yapıcılara ulaştırmak amaçlı yapılan rekor denemesi kapsamında 400 metrelik pankart üzerine yazılmış talepler, TBMM Çocuk Hakları Komitesine gönderilerek çocuklarında yönetime katılmaları sağlanacaktır.

Etkinlikte en dikkat çekici kısım ise çocuk yaşta evlendirilen, şiddete maruz kalan ve dilenmeye mecbur bırakılan çocukların yaşıtları tarafından canlandırılması oldu. Giydiği gelinlik ile 3 yaşındaki Fatma Zehra Koncan, herkesin ilgi odağı oldu. Fatma gelinliği kız çocuklarının küçük yaşta gelin olmaması için giydiğini ifade etti.
ÇOCUK SOKAĞI’NDAN DÜNYAYA BARIŞ MESAJI
Esenler’den dünyaya barış mesajlarının verildiğini söyleyen Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, “Maalesef çocukların istemediği ve başlatmadığı halde savaşı ve acıyı çocuklar yaşıyor. Çocukların dili ve yürekleriyle savaş istemediklerinin gösteriyor. Onlar gerçekten parkta oynamak istediklerini tepelerinden bombaları değil kuşları seyretmek istediklerini çocukların diliyle,  dünyanın söyledik. Çocuk Sokağı’nda bütün dünyaya haykırmış olduk. Aynı zamanda da ilk defa Dünya’da bir rekor denemesi yapıldı çocukların ağzıyla 500 ayrı pankart 400 metre uzunluğunda bin çocuk ile beraber bir rekor denemesi yapıldı ve rekorumuz tescillendi” dedi.
“SAVAŞ OLMASINI İSTEMİYORUZ”
Rekor denemesine yaptığı resim ile katılan Nazlı Can Poyraz, “Bu gün buraya savaşsız bir dünya için geldik ve pankartta resimler yaptık. Her şeyi savaşsız bir dünya umudu ile yaptık. Savaş olmasını istemiyoruz. Bu yüzden burada toplandık ve mesajımızı verdik” şeklinde konuştu.
Çocukların duygularını yansıttıkları dev pankart program sonrasında 
TBMM’ye gönderilecek.

Esenler Çocuk Sokağında Dünya Çocuk Rekorları kapsamında gerçekleştirilen rekor denemesi Esenler Belediye Başkanı M. Tevfik GÖKSU, Esenler Kaymakamı Yüksel ÜNAL, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Feyzullah ŞERİF ve Dünya Çocuk Rekorları Temsilcisi Aydın TÜRKGÜCÜ Başkanlığındaki Rekor Tescil ve Hakem Heyetince imzalanarak tescil edildi.

Facebook Twitter Instagram