Pİ Sayısı Basamak Ezberleme Rekoru 1.100 Basamakla Kırıldı

Darıca Bilge Koleji (5 Haziran 2015)

KOCAELİ'nin Darıca İlçesi'nde Özel Bilge Koleji öğrencisi 16 yaşındaki Sena Kubat, bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen 3.14159 26535 89793 23846 26433…. Şeklinde devam eden matematik sabiti Pi sayısının virgülden sonraki 1100 basamağını 4 dakika 26 saniyede ezbere söyleyerek Dünya Çocuk Rekorları kapsamında kategorisinde Pİ Sayısı Basamak Ezberleme Dünya Rekorunu kırdı.

Darıca Bilge Koleji Matematik Bölümü öğretmenlerinden Yasemin KARA ve Sınıf Öğretmeni Emine AKIEKE yönetiminde hazırlanan Sena KUBAT adlı kız öğrenci seyredenlerin hayret dolu bakışları altında, hafızanın sınırlarını zorlayarak kırdığı dünya rekoru, Prof. Dr. Orhan KURAL ve Dünya Çocuk Rekorları Yapımcısı Aydın TÜRKGÜCÜ tarafından onaylanarak tescil edildi.

Darıca İlçesi'nde bulunan Özel Bilge Okulu 10. sınıf Hemşirelik Bölümü öğrencisi Sena Kubat öğretmenlerinin desteğiyle yaklaşık 1 ay gibi bir sürede Pi sayısında virgülden sonraki 1100 rakamını ezberleyerek Dünya Çocuk Rekoruna hazırlandı. Rekor Tescil Belgesini Prof. Dr. Orhan Kural ve Rekor Danışmanı Aydın Türkgücü’nden alan Sena Kubat; “Rekoru kırdığı için çok mutlu olduğunu” söyleyen Sena Kubat, "Ailem ve öğretmenlerim beni çok destekledi. Bir aylık bir çalışmayla rekoru kırdım. Kendime güveniyordum. Eğer benim rekorumu daha kısa sürede kıracak olanlar olursa onları yeniden geçerim." dedi.

Sena’nın Okuldaki öğrencilerden daha fazla basamak ezberlediğini fark ettiklerini söyleyen matematik öğretmeni Yasemin Kara "Biz bir hayalle başladık ve hayallerimizi başardık. Matematik korkulan bir derstir. Biz bunu sevilebilecek bir haline getirdik. Sena’ya güvendik o da bizi mahcup etmedi. Çok mutluyuz." Dedi.

Bilge Koleji Yönetim Kurulu Başkanı İsmail KURT’ta konuşmasında “ 2014 ve 2015 yılının Dünya Beyin Yılı ilan edildiği dünyada, hafızanın sınırlarını gösteren bu rekor denemesiyle okulumuz, darıca ve ülkemiz ve insanları adına dünyada bir farkındalık yaratmak istedik. Yeni rekorlarla adımızı duyurmaya devam edeceğiz” dediler.

Rekor Denemesi, Bilge Koleji Yönetim Kurulu Başkanı İsmail KURT ve eşi Canan KURT , Bilge Koleji Eğitim Koordinatörü Fuat AKYEL, Anadolu Lisesi Müdürü Yeliz ALTUNBAŞ, İlköğretim Okulu Müdürü Yusuf ERARSLAN, Özel Bilge Anadolu Lisesi Müdür Yardımcısı Özgür ÇAYCI, Bilge İlköğretim Müdür Yardımcısı Mehtap ÜNLÜTÜRK, Orta Öğretim Müdür Yardımcısı Neslihan GERMENLİ, Lise Matematik Bölümü Öğretmenlerinden Sevgül ÇEVİK, Günay AKSU ve Sena KUBAT’ın Annesi Esen KUBAT ve Babası Sabri KUBAT’ın katılımlarıyla gerçekleşti.

Rekor denemesinin ardından rekoru kıran Sena Kubat hakem heyeti ve öğretmenleriyle birlikte pasta keserek başarısını kutladı. Kırılan rekorun ardından Prof. Dr. Orhan Kural Dünya Çevre Günü etkinlikleri kapsamında öğrencilere “Dünya İçin Bir Şey Yap” başlıklı konferansı verdi.

Facebook Twitter Instagram