AKÇAKOCALI KADINLAR, DÜNYA BARIŞI İÇİN 2 REKOR BİRDEN KIRDI

2001 KADINLA MELENGÜÇÇEĞİ HAZIRLAMA İLE EN BÜYÜK MELENGÜÇÇEĞİ  (52 cm) REKORU KIRILDI

Düzce’nin Akçakoca ilçesinde binlerce kadın, dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla, “Melengüççeği tatlımız huzur ve mutluluktur” sloganıyla dünyanın en büyük Melengüççeği tatlısı rekorunu ve en çok kadınla Melengüççeği hazırlama rekorlarını kırdılar. 

 

Akçakoca 1. Kadın Girişimciler eğitiminden mezun olan girişimci kadınlar, dünyanın ve bölgenin huzura ve mutluluğa acil ihtiyaç duyduğu bu günlerde “Sevgiyle, hayır duayla yapılan her şey huzura ve mutluluğa katkıda bulunur. Tatlı yedirelim, tatlı konuşturalım, barışçıl kararlar aldıralım” diyerek, dünya barışına katkıda bulunmak amacıyla, binlerce kadınla binlerce Melengüççeği tatlısına her zamankinden daha fazla sevgilerini ve dualarını katarak hazırladılar. Hazırlanan Melengüççeği tatlısının bir kısmını G-20 Liderlerine gönderilecek.

Akçakoca Kaymakamlığı ve Akçakoca Belediyesi öncülüğünde, ES-SA İnşaat ve Garanti İnşaatın katkılarıyla, Akçakoca'nın en eski ve tarihi mahallelerinden Yukarı Mahallede kurulan, yöresel ürünler pazarında dünya kadın rekorları kapsamında gerçekleştirilen Dünyanın en büyük Melengüççeği tatlısı ve en çok kadınla Melengüççeği tatlısı hazırlama çalışmaları sabahın erken saatinde başladı. 2001 kadının katılımı ile 500 kg. un, 100 Kg. Dartı, 180 Kg. sıvı yağ, 80 Kg. ceviz, 150 Kg şeker, 200 adet yumurta, 30 Kg. tereyağ, 12 Kg. limon ve 200 gram karbonat kullanarak binlerce Melengüççeği tatlısı yapıldı. Bununla birlikte 52 santim ile Dünyanın en büyük Melengüççeği  tatlısı yapıldı. Rekor Prof. Dr. Orhan Kural başkanlığındaki Rekor Tescil ve Hakem Heyetince tescil edildi ve onaylandı.

Düzce Valisi Ali Fidan, burada yapılan rekor denemesinin tarihi ve turistik güzellikleriyle bilinen Akçakoca’ya büyük katkılar vereceğini söyleyerek başladı konuşmasında söz konusu rekor denemesinin ilçeye hayırlı uğurlu olmasını diledi. Vali Fidan, bu güzel fotoğrafta yer almaktan son derece memnun olduğunu söyledi.

Düzce Milletvekili Fevai Aslan ise küçüklüğünden beri gelip gittiği Yukarı mahallenin örf ve adetlerine bağlılıkları karşısında duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Akçakoca Kaymakamı Mehmet Özer, konuşmasında bir yıl önce açtıkları mahalle pazarının etkisini artırmak için ihtiyaç duyulan mahalle evi görünümlü stantları da hazırlayarak mahalle kadınlarına verdiklerini bildirdi.

Dünya Kadın Rekorları Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural  ‘’Akçakoca’da bir gelenek yaşatılıyor. Buna ihtiyacımız var. Gençlerimizin kolalarla fast foodla televizyonlardaki ne giysem programlarıyla uyutulduğu bir toplumda Osmanlıdan gelen geleneklerimize ihtiyacımız var" dedi.

Kural, ‘Burada iki rekor kırdık. Bir tanesi 2001 hanımın Melengüççeği tatlısı için bir araya geldi. Dostluk adına, sevgi adına, G-20 Liderlerine gönderilecek tatlı yiyelim tatlı konuşalım diye gönderilecek bir rekor kırdık. Bunun yanında dünyanın en büyük  Melengüççek tatlısı rekoru kırdık. Bu rekorlar düya kadın rekorları adına kırıldı’’ dedi.

Konuşmaların ardından toplu fotoğraflar çekilerek, konser dinlenirken, Yukarı mahalle kadınlarının hazırladıkları binlerce melengüççeği tatlısı konuklara dağıtıldı. İHA_(AY-ÖK-Y)

Facebook Twitter Instagram