YALOVA’DA EN UZUN RETROSPEKTİF RESİM SERGİSİ REKORU KIRILDI

Yalova’da Resim Öğretmeni Ayşegül Arat’ın girişimleriyle Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü, Yalova Group ve Bilgi Kırtasiye’nin işbirliği ve destekleriyle yüzlerce çocukla Dünya En Uzun Retrospektif Resim Sergisi rekoru kırıldı. Dünya Çocuk Rekorları kapsamında gerçekleştirilen rekor denemesinde Rekor Tescili Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ve Dünya Çocuk Rekorları Danışmanı ve Yapımcı Aydın Türkgücü tarafından rekor tescil edildi.

Gözyaşlarını Tutamadı

Cumhuriyet Meydanı’nda bir araya gelen Yalova Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi Resim Öğretmeni Ayşegül Arat ile öğrenciler, sanat konusunda farkındalığı en üst düzeye çıkarmak amacıyla 18 yıl boyunca muhafaza edilen öğrencilerin eserlerini sergiledi. Yalova Milli Eğitim Müdürlüğü ve sponsorların da desteği ile oluşturulan sergiyi Rekor Tescili Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ve Dünya Çocuk Rekorları Danışmanı ve Yapımcı Aydın Türkgücü gezdi. Bu esnada başlayan yağmur, öğrencilere zor anlar yaşattı. Eserler, sergiden alınarak toplandı. Bu manzara karşısında duygusal anlar yaşayan Arat, gözyaşlarına hakim olamadı. Bunun üzerine öğrenciler, öğretmenleri için “Sen ağlama, dayanamam” şarkısını söyledi. Öğretmen Ayşegül Arat, duygusal anlar yaşadı.

Rekor Tescillendi

Rekor Tescili Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, rekoru tescillediğini söyleyerek, “Burada 18 yıllık bir emek var. Maalesef son dakikada hava bize oyun oynadı. Bu şartlar altında buna devam etmek de özel bir durum oldu. Hakem başkanı olarak 49. Dünya Çocuk Rekoru’nu tescil ediyorum. Sanatsız yaşanmaz. Sanat bizim her şeyimiz. Bunu her yerde savundum. Ayşegül hocama da uzun yıllar bunu yaptığı için teşekkür ediyoruz. Bu bizim bugüne kadar kırdığımız en fırtınalı ve duygusal rekor” dedi.

“Sanatçılar Yetiştirmiş Bir Arkadaşımız”

İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete ise, “Ayşegül hocamız bize uzun yılar hizmet etmiş ve güzel sanatçılar ve öğrenciler yetiştirmiş bir arkadaşımız. 18 yıllık emeği belgelendirdi. Hava müsaade etmedi ama başka zaman tekrar değerlendireceğiz. Çalışmanın örnek olmasını diliyoruz” diye konuştu.

İmzaları Attılar

Yapılan konuşmaların ardından eserler ise apar topar kamyona yüklenerek kaldırıldı. Rekorun tescil belgesine ise Rekor Tescili Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural, Dünya Çocuk Rekorları Danışmanı ve Yapımcı Aydın Türkgücü, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Mete, Kültür ve Turizm Müdürü Ziya Karatekin, Fatih Sultan Mehmet Anadolu Lisesi Müdürü Salih Akçay, Yalova Group Genel Müdürü Orbay Sabri Tuna, Doğa Koleji Müdürü Ali Kayaş, Bilgi Kırtasiye’den Arda Altunç imza attı.

49. Yaşında 49. Dünya Çocuk Rekorunu Kırdı

49 yaşında Dünya Çocuk Rekorları’ndan 49’uncusunu kırdığını söyleyen Resim Öğretmeni Ayşegül Arat, öğrencilere değer verilebilirliği göstermek istediğini belirtti. Arat, “Bu alanda böyle bir rekor yoktu. Sergide 1954 eser var. Bunların tamamı 1.500 metre uzunluğunda. Bu 18 yılda meydana geldi. En çok öğrenci ile en uzun retrospektif resim sergisi oldu. Burada bu rekoru tescil ettik. Dünya Çocuk Rekorları’na girmiş olduk. Ana amaç vefayı simgelemekti. Değer verilebilirliği gösterebilmekti. Sanatın gerekliliğine vurgu yapıp bunun sonucu olarak bir çocuk resimleri müzesinin alt yapısını hazırlamaktı. Bu eserlerin tamamını da dijital ortama aktardık. 1.5 kilometre civarında uzunluğundaki çalışmalarda çok farklı teknikle yapılan çalışmalar var. Üç boyutlu çalışmalarımız da var. Esas vurgu yapmak istediğimiz; Atatürk’ün, ‘Sanatsız kalan bir toplumun hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ mesajını vermeye çalışmaktır. İnadına sanat diyoruz çünkü vandalizmin önünü başka türlü kapatamayız. Şu anda Çocuk Rekorları kategorisinde Türkiye’de bir ilk. 18 yıldır öğrencilerimin eserlerini muhafaza ettim. Kişisel çabamın kitlesel bir ses getirmesini arzu ettim. Yalova’m ve okulum tanıtılsın istedim. Emeği olanlara, destekte bulunanlara çok teşekkür ediyorum” dedi.

Facebook Twitter Instagram