En Çok Çocukla Abaküs Mental Aritmetik İşlem Rekoru (İstanbul, Haziran, 2012)

TAMADER Organizasyonu ile MENAR Anasponsorluğunda 15 Haziran 2012 tarihinde Mustafa Kemal Kültür Merkezi (Akatlar/İstanbul) düzenlenen III. Türkiye Abaküs Mental Aritmatik Oyunları kapsamında Prof.Dr. Orhan KURAL’ın Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanlığında 2 rekor denemesi gercekleştirildi.

1. Rekor : 150 cocukla ayni anda abakus mental aritmetik işlem rekoiru kırıldı (tek basamakli 15 sayı 700 milisaniye)

2. Rekor :  Yarışmalara Van'dan katılan 7 yasindaki Ekin Demirkan. 3 basamakli 25 sayıyı 700 milisaniyede zihinden  toplayarak, Dunya cocuk rekorları kapsamında 3 basamaklı 25 sayıyı 700 milisaniyede zihinden işlem yaparak çözme rekorunu kırdı.
TAMADER Başkanı Halit Şen, çocukların çok önemli bir başarıya imza attığını dile getirdi. Kimilerinin bu çocuklar için matematik dahisi ifadesi kullandığını anımsatan Şen, aslında gayet normal çocuklar olduğunu sözlerine ekledi. 

Sanatçı Serap YENİCİ'nin sunduğu Rekor denemesi; Prof.Dr. Orhan Kural (Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkani), Sadettin Yucel (Beşiktas Kaymakami) Halil Mert Tayşir (Besiktas Belediyesi Başkan Yardımcısı), Halit Sen (Tamader Baskanı), Oktay Secmen (Menar İstanbul İl Temsilcisi), Nuri Ozkan (Tekden Koleji Müdürü), Serap Yenici (Sanatçı) tarafından tescil edildi.

Facebook Twitter Instagram