Dünyanın En Büyük Ayran Bardağı Rekoru (6098Litre, İstanbul 10 Haziran 2015)

Milli Eğitim Bakanlığı Hayat Boyu Öğrenme Genel Müdürlüğü'ne bağlı İstanbul İlinde bulunan  ‘’Mesleki Eğitim Merkezleri ve Halk Eğitim’’  merkezlerince gerçekleştirilen çalışmaların tanıtımını yapmak ve basit  öğrenme faaliyetleri ile  yaygın eğitime katılım oranlarının arttırılmasını sağlamak amacıyla, 2014-2015 eğitim öğretim yılı sonunda düzenlenen “Öğrenme Şenlikleri”  İstanbul Sultan Ahmet Meydanında 10 Haziran – 15 Haziran 2015 tarihleri arasında yapıldı.

Öğrenme Şenliklerinin açılış günü 10 Haziran 2015 Çekmeköy Mesleki Eğitim Müdürlüğünün öncülüğünde, sağlıklı beslenme konusunda farkındalık yaratmak, amacıyla Dünyanın En Büyük Ayran Bardağı içinde 6098Litre ayran yapılarak dünya rekoru kırıldı.

Prof.Dr. Orhan KURAL ve Rekor Danışmanı Aydın TÜRKGÜCÜ’nün teknik danışmanlıklarıyla gerçekleşen rekor denemesinde, geleneksel ve sağlıklı içeceğimiz  Ayranın Türk markası olarak tanıtılmasına katkıda bulunmak amacıyla 10 Haziran Dünya Ayran İçme Günü olarak ilan edilerek, her yıl 10 Haziranda Ayran İçme Etkinlikleri planlanmasına öncülük edilmiş oldu. İstanbul Valisi Sn. Vasip ŞAHİN ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Muammer YILDIZ’ın katılımıyla gerçekleşen Rekor denemesi kapsamında yapılan 6098Litre Ayran özellikle yabancı turistlere ve halkımıza ücretsiz olarak dağıtıldı. 

Facebook Twitter Instagram