DÜNYA PİLAV PİŞİRME REKORU 3150Kg

Gerek Türkiye gerekse Dünya çapında büyük otellerde ve mutfaklarda görev yapan ünlü ahçılarıyla meşhur olmuş Mengen’in ahçılık geçmişi padişahlar mutfaklarına kadar dayanmaktadır. Mengen halkının büyük bir çoğunluğunun mesleği aşçılıktır ve ilçede Aşçılık Meslek Lisesi vardır.

Bu yıl 30. Düzenlenen Mengen Aşçılık ve Turizm Festivalinin  esas amacı, yöreyi tanıtmak, geleneksel aşçılık sanatının önemini vurgulamak, Türk Mutfağının dünya mutfakları arasında yerini almasını sağlamak , yeni yetişen nesillerde bu konuda farkındalık yaratmaktır.

30. Yıl kutlamaları kapsamında, Meşhur Mengen Pilavının dünya çapında tanınmasını sağlamak, aşçılarımız arasında sanat dayanışmasını arttırmak, geleneksel mengen pilavını korumak ve duyurmak amacıyla, kurumlar ve ahçılarımız bir araya gelerek kırılması zor bir Dünya Rekoru kırmaya karar verdik.

Prof.Dr. Orhan KURAL ve Aydın TÜRKGÜCÜ'nün rekor danışmanlığında, aylar öncesinden tencere yapımıyla başlayan süreci 27 Eylül 2014 tarihinde Festival Açılışında Dünya Rekorunu kırmaya karar verdik. Yoğun bir çalışmanın sonucunda, öğrenci, yeni ahçı ve usta ahçılar hep beraber birlik ve bareberlik içinde üst düzey protokolünde katılımıyla rekor denememizi başarıyla tamamlayarak belirlediğimiz amaçlarımaza ulaştık.

3.150 Kg pilavı rekor alanında bulunan binlerce kişi anında yerken, Bir kısmıda çocuk esirgeme kurumu yurtlarına, öğrenci yurtlarına dağıtılmak üzere teslim edilmiştir. Saygılarımla

 

Facebook Twitter Instagram