YERLİ TOHUM FARKINDALIĞI GÜNÜNDE

İHSANGAZİ’DE 310 ÇOCUKLA DÜNYA SİYEZ EKİMİ REKORU KIRILDI

“Bu toprakların çocukları her şeyin farkında” sloganıyla çıkış yapan yerli tohum farkındalığı günü 13 Eylül 2019’da Kastamonu’nun İhsangazi ilçesinde gerçekleşmiştir. İhsangazi Belediyesi’nin düzenlediği 14. Siyez ve Sepetçioğlu Festivali kapsamında yerli tohumun önemine farkındalık oluşturmak amacıyla düzenlenen rekor denemesinde de 310 çocukla dünya siyez ekim rekoru kırılmıştır.

Dünya Çocuk Rekorları hakemi Aydın Türkgücü tarafından tescil edilen rekor denemesinde katılımcılar arasında Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz, İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık, İhsangazi Kaymakamı Ümit Fırat Böçkün, Kastamonu Tarım Orman İl Müdürü Osman Yaman, Kastamonu Garnizon Komutanı Gamze Aydoğdu, Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ve siyasiler hazır bulunmuştur. 

Festivalin açılış programının ardından çocuklar önce zumba yaparak eğlenmişler. Ardından siyez ekimi konusunda eğitim alan öğrenciler siyez ekimi yapılacak tarlaya giderek yerlerini almışlar. Hakem Aydın Türkgücü’nün komutuyla kuşaklarındaki siyez tohumlarını tarlaya ekerek Dünya siyez ekimi rekorunu kırmıştırlar. Bu etkinlik sayesinde eğlenerek öğrenen çocuklar topluma anlamlı bir mesaj vermiştirler.

İhsangazi Belediye Başkanı Hayati Sağlık günün anlam ve önemine binaen, “İhsangazimizle özdeşleşmiş ata yadigarı tohumumuz siyezi dedelerimizden ve ninelerimizden devraldık. Biz de bundan sonraki kuşaklara aktarmak noktasında çocuklarımızla bir siyez rekor ekimi denemesi gerçekleştirdik. İhsangazi ilçe milli eğitim müdürlüğüne bağlı okullardaki 310 çocukla, toprakla tohumu birleştiren siyez ekim rekoru denemesi yaparak Dünya Çocuk Rekorları literatürüne girmek istedik. Bununla ilgili bir heyet geldi bizi takip etti. Çocuklarımızla literatüre, İhsangazi ve siyez ismini kaydettirdik.” Demiştir.

Reis Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Reis ise 10 bin yıldır genetiğini koruyarak günümüze gelen siyezin ülkemiz açısından önemine vurgu yaparak, bu konudaki projelerin her zaman destekçisi olacağını belirtti. Yapılan etkinliği çok anlamlı bulan Mehmet Reis kuşağını beline takarak çocuklar ile birlikte siyez ekti. 

Facebook Twitter Instagram