Yerli Malı Haftasında

1.103 Çocukla Afyon Lokumu Yeme Rekoru Kırıldı

Park Afyon Alışveriş Merkezi / Afyonkarahisar

Lokum Atölyesi, Park Afyon Alışveriş Merkezi, Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu öncülüğünde Afyonkarahisar  Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullardaki 1.103çocukla En Çok Çocukla Afyon Lokumu Yeme Rekoru kırıldı.

12-18 Aralık Yerli Malı Haftası etkinlikleri kapsamında sağlıklı ve geleneksel yiyeceklerimizle beslenme konusunda farkındalık yaratma amacıyla  Park Afyon Alışveriş Merkezi’nde gerçekleştirildi. Rekor denemesi öncesi dünyada bir ilk Çocuk Lokum Atölyesi’nde, çocuklar içini kendi tasarladıkları lokumları sararak basın/medya mensuplarına ikram ettiler.

Rekor denemesi öncesi yapılan konuşmalarda; Lokum Atölyesi ve Ogaş Genel Md. Celal  KOCA “Geleneği geleceğe taşımak amacıyla kurduğumuz Lokum Atölyesi içinde dünyada bir ilk olarak başlattığımız Çocuk Lokum Atölyesi ile haftanın üç günü çocuklara geleneksel Afyon Lokumunu yapmayı öğretiyor, içini de onlara bırakarak (çikolatalı/fındıklı/kaymaklı/fıstıklı vb.) kendi lokumlarını sardırıyoruz. Afyon’a çocuklarıyla gelecekler önceden arayarak çocuklarının katılımı için Çocuk Lokum Atölyesine kayıt yaptırabilirler.” dedi.

Afyonkarahisar Vali Yardımcısı Ahmet Ali BARIŞ “Afyon’un Marka Şehir olması yolunda, geleneksel Afyon Lokumu Yeme Rekoru, Yerli Malı etkinlikleri kapsamında sağlıklı beslenmeye de vurgu yapan çok güzel bir etkinlik oldu.”dedi.

Afyonkarahisar Belediye Başkanı Burhanettin ÇOBAN konuşmasında “Geleneksel yöntemle hazırlanan Afyon Lokumu bugün organik dediğimiz ve her yaştan insanın güvenle yiyebileceği bir ürünümüzdür. Sağlıklı nesiller yetiştirmek için, Afyon lokumumuzu ulusal ve uluslararası bazda tanıtmaya devam ederek sağlıklı farkındalıklar yaratmaya devam edeceğiz.” dedi.

Park Afyon AVM Md. Kemal BAŞTÜRK “Afyon’un ticaret, kültür ve sosyal merkezi olmak amacıyla kurulan Park Afyon AVM; Yerli Malı Haftası kapsamında Afyon Lokumumuzu ulusal ve uluslararası platformda tanıtacak Afyon Lokumu Yeme Rekoruna ev sahipliği yapmaktan çok mutluyuz. “

Türkiye’nin sağlıklı lezzetler ülkesi olduğunu dünya kamuoyuna tanıtmak amacıyla çalışan Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu Başkanı Hidayet Kadiroğlu, “Türkiye Şekerli Mamuller Sektörünü, yaklaşık 200 ülkeye ihracat yaparak tanıtıyoruz. Dünya pazarında sesimizi duyurmak adına bu tarz etkinlikler bizim için çok önemli. Biz de sektöre katkıda bulunmak için geleneksel lezzetlerle ilgili etkinliklerimize ara vermeden devam edeceğiz.” dedi.

Dünya Çocuk Rekorları, Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan KURAL da konuşmasında, “Dünya çapında Türk adıyla bilinen en önemli geleneksel ürünümüz Türk Lokumudur, Sağlıklı nesiller amacıyla gerçekleştirilen bu rekor denemesini katılmaktan ve tescil etmekten çok mutluyum.” dedi.

1103 çocuğun Afyon Lokum yiyerek kırdığı Lokum Yeme Rekoru, Prof. Dr. Orhan KURAL Başkanlığındaki Dünya Çocuk Rekorları, Rekor Tescil ve Hakem Heyetince tescil edildi.  Rekor Tescil Ve Hakem Heyeti: Prof. Dr. Orhan KURAL (Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı) Ahmet Ali BARIŞ(Afyonkarahisar Vali Yrdc.), Burhanettin ÇOBAN (Afyonkarahisar Belediye Başkanı),  Metin YALÇIN (Afyonkarahisar İl Milli Eğitim Md.)  Celal  KOCA(Lokum Atölyesi / Ogaş Genel Md) , Kemal BAŞTÜRK (Park Afyon AVM Md.)A. Merve BİLGİN (Şekerli Mamuller Tanıtım Grubu) Aydın TÜRKGÜCÜ (Dünya Çocuk Rekorları)

Facebook Twitter Instagram