En Çok Çocukla Deve/Cüce Oyunu Rekoru

Bağcılar’daki Koca Yusuf İlkokulu, Dünya Çocuk Rekorlarının ilginç bir rekor denemesine ev sahipliği yaptı. Nostajik OyunFestivali’nde biraraya gelen yaklaşık iki bin öğrenci, ‘En Çok Çocukla Deve Cüce Oyunu Oynama Rekoru’ denemesi gerçekleştirdi.
Bağcılar’daki ilkokul öğrencileri, Bağcılar Belediyesi ve İlçe Milli eğitim Müdürlüğü işbirliğiyle düzenlenen Nostajik Oyunlar Festivali’nde buluştu. Koca Yusuf İlkokulu bahçesindeki festivale katılan yüzlerce öğrenci, unutulmaya yüz tutmuş geleneksel oyunlarımızdan Bezirganbaşı, Deve Cüce, İstop, Körebe, Köşe Kapmaca, Labirent, Mendil Kapmaca, Seksek, Top Yetiştirmece, Halat Çekmece ve Yumurta Taşıma gibi oyunları oynayarak gönüllerince eğlendi.
VELİLER VE ÖĞRERTMENLER DE ÖĞRENCİLER KADAR HEYECANLIYDI
Öğrencilerin eğlenceli etkinliğine veliler ve öğretmenler de ortak oldu. Çocukluklarında oynadıkları oyunları yıllar sonra yeniden oynayan öğretmenler ve veliler de yarışmalarda kazanabilmek için birbirleriyle kıyasıya mücedele etti.
“KIZIMLA AYNI HEYECANI BERABER YAŞADIK”
Kaşıkla yumurta taşıma oyununa katılıp rakip velilerle mücadele ederek birinci olan Zehra Tuncil, “Çok mutlu oldum çocukluğumu yaşadım. Kızım da katıldı aynı heyecanı beraber yaşadık. Organizasyon da çok güzel. En azından çocuklarımız da bizim yaşadığımız çocukluğu gördüler. Öğretmenlerin mücadelesi de izleyiciler tarafından merakla izlendi. Öğretmenler arası gerçekleştirilen yumurta taşıama yarışmasını İstanbul Ticaret Odası İlkokulu Müdürü Metin Kul kazandı.
“ONLARIN GELECEĞE DAHA İYİ BİR ŞEKİLDE HAZIRLANMALARINA VESİLE OLACAK”
Geleneksel oyunların çocukların bedensel ve zihinsel gelişimine olumlu katkı yaptığına dikkat çeken Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağrıcı, “Gelecek nesiller için çalışmaya devam ediyoruz. Bizim için gençlik ve çocukluk çok önemli. Bu çocuklarımızın bu yaşta almış olduğu bu eğitim en güzel şekilde kazanımları geleceğe, onların daha iyi bir şekilde hazırlanmalarına vesile olacak. Tam eğitim çağındalar özellikle Nostajik Oyunlar Festivali’yle de unutulmaya yüz tutmuş geçmişteki oyunlarımızın burada tekrar oynanması ve yine bizim çalışmalarımızın içerisinde çocuklarımızın ruhen ve bedenen en iyi şekilde hazırlanmaları adına bu etkinlikleri yapıyoruz. Burada dereceye girenlere de ödüller veriyoruz ve özendiriyoruz" dedi.
REKOR DENEMESİNE BİN 877 ÖĞRENCİ KATILDI
Festivalin en renkli anı ise ilginç rekor denemesi oldu. Alanı dolduran yüzlerce öğrenci sıraya girerek “En çok çocukla Deve Cüce oyunu oynama rekoru” denemesi gerçekleştirdi. Dünya Çocuk Rekorları, Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı  Prof. Dr. Orhan Kural ve Rekor Danışmanı Aydın TÜRKGÜCÜ denetiminde gerçekletirilen oyun, eğlenceli görüntülere sahne oldu. Oyunun tamamlanmasının ardından yapılan incelemede Deve Cüce oyununa bin 877 öğrencinin katıldığı tespit edilerek rekor denemesi atılan imzalarla tescillendi.

Facebook Twitter Instagram