Şişli’de “Çevre İçin Çocuklar El Ele Tutuşma” Rekoru Kırdı

Şişli’nin Doğa Dostu Okulları Şişli Belediyesi Tarafından Ödüllendirildi

Prof. Dr. Orhan Kural'ın sunduğu törende ünlü sunucu Cem Ceminay, astrolog ve sunucu Hande Kazanova çevreye yaptıkları katkılardan ötürü Hayri İnönü'nün elinden ödül aldı. 

 

İstanbul Ortaokulu’nda düzenlenen “Dünya Çevre Günü” etkinliklerinde “1001 Çocukla El Ele Tutuşma Rekoru” kırıldı, Şişli’nin en çevreci okulları ödüllendirildi.

Şişli Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Şubesi, İstanbul Teknik Üniversitesi öncülüğünde gerçekleşen etkinliğe; Atlas, Deha, Özen Cam, Çevko, ExitCom firmaları da destek verdi. Şişli Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Esra G. Bozyazı DAYLAN öncülüğünde yürütülen ve Şişli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı okullarda, 2014-2015 eğitim-öğretim yılında pillerin, ambalaj atıkların, atık yağların, elektrik-eloktronik atıkların ve tehlikeli atıkların düzenli olarak toplanmasıyla yürütülen Yeşil Yıldızlı Okullar Projesi kapsamında dereceye giren okullara da ödülleri verildi.

Açılış konuşmasını Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü’nün yaptığı etkinlikte “Yeşil Yıldızlı Okullar Projesi”nde dereceye giren okullar, birbirinden güzel ödüllere kavuştular. Dereceye giren okulların bilgisayar sınıfı, zeka oyunları atölyesi ve spor salonu ile ödüllendirildiği törende “Yeşil Yıldızlı Okullar Projesi”nde birinci olan İstanbul Ortaokulu’na 20 adet bilgisayar hediye edildi. Proje kapsamında bir sene boyunca Şişli’de tüm okullar gezilerek okulların ihtiyaç listeleri belirlendi, raporlar hazırlandı.

Çevreye Duyarlılıklarından Ötürü Ünlü İsimlere Ödül

“Dünya Çevre Günü” etkinlikleri, ödül sonrası bir rekora sahne oldu. Çevre ile ilgili farkındalığı arttırmak amacıyla el ele tutuşularak bir zincir oluşturuldu. Dünya Çocuk Rekorları yetkilisi Aydın Türkgücü’nün başlattığı rekor denemesine binlerce çocuk katıldı. Şişli Belediye Başkanı Hayri İnönü, Hande Kazanova, Şule Zeybek, Cem Ceminay, İnci Karaman ve Prof. Dr. Orhan KURAL gibi isimlere çevreye gösterdiği duyarlılıklardan dolayı “Çevreye Katkı Ödülü” verdi.  

Çevre ile ilgili bir anısını katılımcılar ile paylaşan Hayri İnönü, “Yıllar önce Teşvikiye’de oğlumla yürürken gayet hoş giyimli bir bayan, yere bir kağıt parçası attı. Oğlum da bayana doğru ilerleyerek o kağıt parçasını aldı, “Hanımefendi, düşürdünüz galiba” diyerek o kağıdı bayana verdi. Gördüğünüz gibi çocuğunuz sizi eğitebiliyor. Bu şekilde çevremizi temiz tutabiliriz.” dedi.

Facebook Twitter Instagram