EN ÇOK ÇOCUKLA MÜZE GEZME REKORU KIRILDI

Hisart Müzesi / Çağlayan / İSTANBUL  22 Aralık 2014 (Pazartesi)

Hisart Canlı Tarih ve Diorama Müzesi öncülüğünde, Kağıthane Belediyesinin katkılarıyla, çocuklarda müze gezme kültürünün yaygınlaşması ve tarihi diorama* yöntemiyle öğrenmeleri amacıyla, En Çok Çocukla Müze Gezme Rekoru kırıldı.

Kağıthane İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı 550 çocuk; Roma İmparatorluğundan başlayarak yaklaşık 1000 yıllık bir tarihi dönemin, dönüm noktası olan olayları, dönemin gravürleri, resimleri, afişleri, fotoğrafları arasında masalsı ve görsel bir yolculukla; dünya tarihinin oluşumuna etki eden pek çok medeniyet ve olaya ait askeri ve etnografik tarihi eserler arasında üç boyutlu bir tarih tünelinden geçerken unutulmaz anlar yaşadılar.

Çuhadaroğlu Şirketler Grubu’nun CEO’su ve müzenin kurucusu Sn. Nejat ÇUHADAROĞLU konuşmasında;dünyanın ilk ve tek canlı tarih ve diorama müzesini  olma özelliği taşıyan Hisart’ın böylesine anlamlı bir etkinliğe ev sahipliği yapmasından dolayı sonsuz mutluluk ve ülkem adına da gurur duyuyorum. Roma İmparatorluğu’ndan Selçuklu’ya, tüm Osmanlı döneminden, 1. ve 2. Dünya Savaşı’na, Kurtuluş Savaşı’ndan, Kore Savaşı’na, Kıbrıs Barış Harekatı’ndan, Vietnam ve Körfez Savaşı’na kadar tüm dünyayı ilgilendiren, bin yıllık tarihi günümüze taşımaktan ve sizlerle özellikle gençlerimizle buluşturmaktan da ayrıca çok mutluyum.” dedi.

Kağıthaneli 550 çocuğun birlikte kırdığı, En Çok Çocukla Müze Gezme Rekoru; Prof. Dr. Orhan KURAL (Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı) Ahmed Akın VARICIER (Kağıthane Kaymakamı), Fazlı KILIÇ (Kağıthane Belediye Başkanı), Prof. Dr. Ahmet Emre BİLGİLİ (İstanbul Kültür ve Turizm İl Müdürü), Muhammet ÇAYIR (Kağıthane İlçe MEB Müdürü), Nejat ÇUHADAROĞLU (Sanatçı ve Çuhadaroğlu Şirketler Grubu CEO’su), Aydın TÜRKGÜCÜ’nden (Dünya Çocuk Rekorları) oluşan Rekor Tescil ve Hakem Heyetince tescil edildi.

*Diorama : Gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya hikâyenin üç boyutlu olarak modellenmesidir. Sergi amacıyla yapılmış üç boyutlu büyük tablo olarak da tanımlanabilir.

 

HİSART: Hürriyet Mah. Cemil Bengü Cad. No: 21 34403  ÇAĞLAYAN / İstanbul

 

Tel. +90 212 296 98 04 Faks. +90 212 224 20 36  www.hisartmuseum.com  *Diorama : Gerçek veya kurgu bir olayın, anın veya hikâyenin üç boyutlu olarak modellenmesidir. Sergi amacıyla yapılmış üç boyutlu büyük tablo olarak da tanımlanabilir.

HİSART: Hürriyet Mah. Cemil Bengü Cad. No: 21 34403  ÇAĞLAYAN / İstanbul

 

Tel. +90 212 296 98 04 Faks. +90 212 224 20 36  www.hisartmuseum.com

 

Facebook Twitter Instagram