Rekor için ADA AVM'de biraraya gelen Sakaryalı 1500 öğrenci; 32. Dünya Çocuk Rekorunu kırarak, Türkiye'de bir ilki gerçekleştirdi.

1500 öğrenci öğretmenlerine aynı anda mektup vererek “Dünya Çocuk Rekoru” kırdı.

ADA AVM'de biraraya gelen Sakaryalı öğrenciler; öğretmenlerinin Öğretmenler Günü kutlama amaçlı yazdıkları mektup, şiir ve çizdikleri resimleri aynı anda öğretmenlerine kutlama amaçlı vererek  "Dünya Çocuk Rekoru"nu kırdılar.

Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile ADA Alışveriş Merkezi; 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle farklı bir etkinlik gerçekleştirdi.,ADA AVM'de düzenlenen "Dünya Çocuk Rekoru Denemesi" için 1500 çocuk yazdıkları mektupları öğretmenlerine verdi. Öğretmenleri için “Öğretmenim Canım Benim” şarkısını söyleyen çocuklar, duygusal anlar yaşadılar ve "en çok çocukla aynı anda öğretmenler günü kutlaması" yaparak, "Dünya Çocuk Rekoru"nun kırılmasına şahit oldular. 

Dünya Çocuk Rekorları Başhakemi Prof. Dr. Orhan Kural, öğretmenlerin yılda bir kez hatırlanmasına karşı olduğunu söyledi. Öğretmenlere olan sevginin bir güne sığmaması gerektiğini kaydeden Kural, "Öğretmenlerin yılda bir kez hatırlanmasına tamamen karşıyım. O sadece gösteriş olur. Öğretmenleri ve anneleri en çok sevindiren sevgidir. Hatırlanmaktır. Şu an mektup yazdılar. Mektup hayatımızdan çıktı. Çocukluğumuzda postacıların gelmesi bir zevkti. Şimdi her şey elektronik ortama döndü. O yüzden çocuklar Türkçe konuşamıyorlar." dedi.

Dünya Çocuk Rekorları'nın 32'ncisini gerçekleştirdiklerini anlatan Kural, şunları dedi; "Bin 500 öğrenci öğretmenlerine mektup yazdı. Bugün çok mutlu oldum, eminim öğretmenlerimiz de çok mutlu oldu. Dünya Çocuk Rekorları, Guinness Rekorlar Kitabı'na karşı başlatılan ilk hareket oldu bu. Ben istiyorum ki 10 binlerce dolarımız İngilizlere gitmesin. Kendi bünyemizde daha çok ses çıkarıyor. O yüzden bu çocuk rekorlarını oluşturduk. Bugünde çok mutlu oldum. Gençler sahip çıktılar. Öğretmenlerimizde çok mutlu oldu."
Etkinliği organize eden Şebnem Şenlen Eriş ise öğretmene verilen değeri göstermek için rekor denemesi yaptıklarını belirterek "Öğretmene verilen değeri görsel anlamda da sunalım, öğrencilerle ve halkla da paylaşalım istedik. Bin 500 öğrenciyi bir araya topladık. Güzel bir etkinlikte topladık. Değerli şeyler için toplanmak çok anlamlı." diye konuştu. CİHAN
Özge Özkurucu, "Eski öğretmenimiz vardı 3.sınıfta bıraktı onun için buradayım. Mektupta onu çok sevdiğimi ve onu çok özlediğimi, onu hiç üzmeyeceğimi yazdım" dedi.
Ömer Bedirhan Coşkun, "Sevgili öğretmenim bizlere sabır gösterdiniz. Siz bize dürüst olmayı öğrettiniz. Benim üstümde çok emeğiniz var. Bana çok şey öğrettiniz. Matematik’ten Türkçe’ye bana neyin doğru neyin yanlış olduğunu öğrettiniz. Bu kadar emeğinize karşı istediğinizi verebildiysem ne mutlu bana. Ödevimi unuttuysam bile sabrınızla git de yap dediniz.Evde kitabımı unuttuysam da git arkadaşından bak dediniz. Biz bir şeyler öğrenelim diye şaka yaptınız film izlettiniz. Yapacağımız her şeye bizim fikrimizi alıp yaptırdınız. Kimseyi ayırmadınız. Biz bir şeyde başarılı olunca şeker ve çikolata verdiniz. Annem ve babam gibi bana okulda baktınız. Sevgilerimle saygılarımla ellerinizden öpüyorum. Öğretmenler gününüz kutlu olsun”
ifadelerini kullandı.
Duyguları mektuba aktaran Betül Koç ise, ”Canım öğretmenim, daha düne kadar okuma yazma bilmezken şimdi hem okuyorum hem de yazabiliyorum. Şimdi ise canımdan sevdiğim öğretmenim ve arkadaşlarım var. Bana sevmeyi, sevilmeyi öğreten adımızı duyurmayı kendimizi ifade etmeyi öğrettiniz. Benim öğretmenim benim için çok değerli. Bana her şeyi öğreten o öğretmenime ne diyebilirim ki? İyi ki varsın öğretmenim. Sevindiğim zaman sevincimi paylaşan,üzüldüğümde üzüntümü azaltan öğretmenim seni çok seviyorum” şeklinde konuştu. IHA

Rekor denemesi, Dünya Çocuk Rekorları Rekor Tescil ve Hakem heyeti Başkanı Prof. Dr. Orhan Kural ile Dünya Çocuk Rekorları Temsilcisi Aydın Türkgücü, Camili Sait Faik Abasıyanık İlköğretim ve Ortaokulu Aile Birliği Başkanı Şebnem Şenlen Eriş, ADA AVM yönetimden Nuray Baysu Şakar, Sakarya Milli Eğitim Şube Müdürü Şükrü Yıldız, Milli Eğitim Şube Müdürleri, okul müdürleri, öğretmenler ile ulusal ve yerel medya temsilcileri tarafından tescil edildi.

Rekor denemesine; Adapazarı Ahmet Akkoç İlkokulu, Adapazarı Atatürk İİlkokulu, Adapazarı 21 Haziran İlkokulu, Adapazarı Mustafa Kemal  İlkokulu, Adapazarı Sait Faik Abasıyanık İlkokulu, Adapazarı Nuri Bayar İlkokulu, Erenler Ali Dilmen  İlkokulu, Erenler Mehmet Gölhan İlkokulu, Erenler Küpçüler Kayalar Reşitbey İlkokulu, Erenler  Büyükesence İlkokulu, Erenler Hacı Mehmet Akkoç İlkokulu, Erenler Abdullah Esma Kocabıyık  İlkokulu, Erenler Nurettin Tepe İlkokulu, Erenler Yeşiltepe  İlkokulu, Arifiye İlçe Milli Eğitim Okulları, Serdivan İlçe Milli Eğitim Okulları, Bahçelievler GGazi İlkokulu öğrencileri katıldılar.

Facebook Twitter Instagram