DÜNYANIN EN BÜYÜK "GERİ DÖNÜŞÜM SEMBOLÜ" REKOR DENEMESİ

Mersin'de 9 okuldan 751 öğrenci, Rekorlar Kitabı'na girebilmek için bir araya gelerek "Geri dönüşüm sembolü" oluşturdu. Rekor danışmanı Prof. Dr. Kural:"Burada amacımız öğrencilere geri dönüşümü anlatabilmekti. Dünyada ilk kez yapılan bir rekor denemesi. kategorisi var ama daha önce yapılmadı, yani önceki bir rekoru geçmeye çalışmadık"

MERSİN (AA) - Mersin Büyükşehir Belediyesi öncülünde, çevre farkındalığı oluşturmak için yapılan rekor denemesinde, 751 öğrenci, dünyanın en büyük "Geri dönüşüm sembolü"nü yapmaya çalıştı.

Dünya Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen rekor denemesinde, Rekorlar Kitabı'na girmek için 9 okuldan 751 ilkokul öğrencisi, Cumhuriyet Alanı'nda bir araya geldi.

Büyükşehir Belediyesi önceliğinde gerçekleştirilen etkinlikte, 5 teknik şahit ile kronometreyi tutan 2 milli hakem görev yaptı.

Tek tek kontrolden geçirilerek alana alınan, yeşil renkli tişört ile şapka giyen öğrenciler, öğretmenlerinin ve görevlilerinin direktifleri doğrultusunda alandaki önceden belirlenen yerlere geçti.

Rekor denemesinde minik öğrenciler, 5 dakika boyunca yan yana durarak dünyanın en büyük "Geri dönüşüm sembolü"nü yapmaya çalıştı.

Saniye saniye kaydedilen figürün oluştuğu ve sürenin tamamlandığına ilişkin sirenin çalınmasıyla büyük bir coşku yaşanırken, Türk bayrağı dağıtılan öğrenciler sevinçlerini aileleriyle paylaştı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz da çocukları tebrik ederek, hatıra fotoğrafı çektirdi.

- "Dünyada ilk kez denendi"

Rekor danışmanı Prof. Dr. Kural, gazetecilere yaptığı açıklamada, Mersin'de olmaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, güzel bir etkinliğe imza atıldığını belirtti.

Öğrencilere, çevre bilincini aşılamayı da hedeflediklerini ifade eden Kural, "Burada amacımız öğrencilere geri dönüşümü anlatabilmekti. Dünyada ilk kez yapılan bir rekor denemesi. kategorisi var ama daha önce yapılmadı, yani önceki bir rekoru geçmeye çalışmadık. 751 öğrenci bu sembolü yaptılar." dedi.

Facebook Twitter Instagram