4.000 Anne ve 4.000 Çocuk Kitap Okuma Rekoru Kırdı.  

Bağcılar Belediyesi, Bağcılar Kaymakamlığı ve Bağcılar İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün “Benim İçin Benimle Oku Anne” projesi kapsamında 9 ay boyunca 72.000 kitap okuyan 4.000 Anne, çocuklarıyla beraber En Çok Anneyle Kitap Okuma Rekorunu kırdı.

Bağcılar Olimpik Spor Salonunda gerçekleşen rekor denemesi İstanbul Kalkınma Ajansı’nın fon desteğiyle 8 ay önce başlatılan “Benim İçin Benimle Oku Anne”projesinin finali oldu.  

 Dünya Kadın Rekorları kapsamında 4.000 Anne, 4.000 Çocuk ve 40 yazarlagerçekleştirilen En Çok Anneyle Kitap Okuma Rekor Denemesi Prof. Dr. Orhan KURAL Başkanlığındaki Rekor Tescil ve Hakem Heyeti tarafından tescil edildi.

Rekor Tescil ve Hakem Heyeti: Prof.Dr. Orhan KURAL (Rekor Tescil ve Hakem Heyeti Başkanı), Hüseyin Avni MUTLU (İstanbul Valisi), Lokman ÇAĞIRICI(Bağcılar Belediye Başkanı), Muammer YILDIZ  (İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü), Erdal ÇAKIR (Bağcılar Kaymakamı), Mustafa YILMAZ (Bağcılar İlçe MEB Müdürü), İsmet ÖZTÜRK (Ak Parti Bağcılar İlçe Bşk.), Mehmet ŞİRİN (Bağcılar Belediyesi Bşk.Yrd.),Nebiye YAŞAR (İstanbul Valiliği Dış İlişkiler AB Projeleri EUROBA Editörü), Mustafa USLU (İstanbul İl MEB Md.Yrd.), Gökhan ÇOBAN (İstanbul Kalkınma Ajansı), Hakan ÜNAL (İstanbul Kalkınma Ajansı),Esra AVGÖREN (Yazar), Ekrem KIZILTAŞ (Yazar), H.Salih ZENGİN (Yazar), Cengiz PACCI (Bağcılar Belediyesi (Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Müdürü), Kenan GÜLTÜRK (Bağcılar Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Md.)  Gülşen KILINÇER (Anafikir), Aydın TÜRKGÜCÜ (Dünya Çocuk Rekorları)

Rekorun kırılmasının ardından Bağcılar halkını kutladığını belirten Vali Mutlu, “Annelerin çocukları ile kitap okuma bilinci fevkalade önemli. Bu rekor sadece Bağcıların değil, İstanbul’un ülkemizin rekoru olacak” dedi.

Bilgili bir toplum yaratmanın yolunun kitap okumaktan geçtiğine dikkat çeken Vali Mutlu, “Çocuklarımızın kitap okuma alışkanlığını geliştirmemiz gerekiyor. Bu konuda en önemli görev bizlere düşüyor” şeklinde konuştu. Vali Mutlu daha sonra tüm kadınların anneler gününü kutladığını ifade etti.

Etkinlikte konuşan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı, bağcıların düne kadar varoş olarak nitelendirildiğini ancak bugün böyle bir nitelendirmenin söz konusu olmadığını ifade etti.
Kırılan rekorun önemine değinen Çağırıcı, “Bağcılar için varoş diyorlardı, göbeğini kaşıyan adam diyorlardı. Bağcılar’dakilerin oyu ile Bakırköy, Ataköy’dekilerin oyu bir mi diyorlardı. Ama artık böyle diyemiyorlar” dedi. Çağırıcı, rekorda emeği geçen herkese teşekkür etti.

Bağcılar’da daha önce okul konusunda sıkıntılar yaşandığını hatırlatan Çağırıcı, “Bugün Bağcılar’da ikiüniversite var. Okullarımızdaki eksiklikler giderildi giderilmeye devam ediliyor. Dünkü varoş denilen BağcılarÖSS yerleştirmede İstanbul 1’incisi çıkardı. Bu yılda Türkiye 1’incisi çıkaracak” şeklinde konuştu.

Kentsel dönüşüm sonucunda Bağcılarda asansörsüz otoparksız ev kalmayacağını belirten Çağırıcı, kentsel dönüşüm konusunda annelerin desteğini beklediğini belirtti.
Rekora ortak olan anneler projeyi çok başarılı bulduklarını belirterek, çocukları ile böyle bir rekor etkinliğinde bulmaktan mutlu olduklarını ifade etti. Rekor denemesinde kitap okuyan bazı çocuklar ise, “Kitap okumayı seviyorum. Rekora ortak olmak gurur verici” dedi. Çocuklar tarafından folklor oyunlarının sergilendiği törensanatçı Bülent Serttaş’ın konseri ile sona erdi.

 

 

Facebook Twitter Instagram